O kapele Verbuňk

První tóny cimbálové muziky Verbuňk z vinařské vesnice Prušánky v okrese Hodonín zazněly v roce 1992. Většina členů této kapely vyrůstala v dětském národopisném souboru Podlužánek, který byl založen již v roce 1972 a v průběhu let prošel třígenerační obměnou muzikantů. A protože láska k folklóru a k muzice vůbec zůstala zakořeněna hluboko v jejich srdcích, někteří ze členů této kapely tak muzicírují už téměř 40 let.

 

Obec Prušánky patří do regionu Podluží a tak pochopitelně jádro repertoáru muziky tvoří překrásné melodické písně jižní Moravy. V jejím podání můžete slyšet jak ty táhlé – o víně, o lásce nebo opěvující krásy toho kraje, tak ty veselé a žertovné, nebo typický temperamentní mužský tanec oblasti Podluží – "verbuňk", podle něhož název muziky také vznikl.

 

Protože však písně neznají hranic, zazní v podání kapely i slovenské či maďarské tesklivé písně a ohnivé čardáše, houpavé melodie jiných oblastí Moravy, ale i polky, valčíky, či jiné populární melodie nebo evergreeny. Cimbálová muzika Verbuňk se svým přednesem lidových písní či melodií jiných žánrů snaží rozdávat radost a potěšení doma, za hranicemi Podluží a jinde ve světě, přičemž její snahou je zároveň oslovit všechny věkové kategorie.

 

Rádi se proto s Vámi setkáme a zahrajeme při různých společenských akcích, firemních prezentacích nebo oslavách životních jubileí. Potěšit vás mohou nejen tóny muziky, která hraje v tradičních podlužáckých krojích, ale i sytě zabarvený zpěv muzikantů, z nichž někteří jako sóloví zpěváci úspěšně prošli řadou regionálních folklórních festivalů či přehlídek.

 

Těšíme se na setkání s Vámi a na společně příjemně prožité chvíle naplněné lidovou hudbou, zpěvem a tancem.