Vítejte v nejrozsáhlejším průvodci světem vína na Moravě. Na webu Verbunk.cz věříme, že moravské vinařství není jen o sklenici nápoje, ale o hlubokém příběhu krajiny, lidí a staleté tradice. Tato kategorie je věnována všem, kteří chtějí proniknout pod povrch a zažít pravou atmosféru prosluněných vinic Slovácka, Pálavy, Mikulovska i Znojemska.
Jižní Morava je krajem, kde se historie píše vínem. Od dob římských legií až po moderní rodinná vinařství urazilo moravské víno dlouhou cestu. Zde najdete vše o tom, jak se v naší krajině snoubí folklór, barevné kroje a cimbálová muzika s poctivou prací ve vinohradu.
Vinařská turistika: Tipy na výlety, cyklostezky a kalendář akcí "Otevřené sklepy".
Škola vína: Jak poznat kvalitu, jak archivovat lahve a co znamenají přívlastky.
Gastronomie: Nejlepší recepty a rady, jak párovat víno s tradiční moravskou kuchyní.
Příběhy vinařů: Rozhovory s lidmi, kteří pro vás tvoří tekuté poklady.
Partneři
Burčák, mistr překvapéní. Víte, proč se tento moravský nápoj jmenuje burčák? Napijete se, zabůří to v břuchu a ščáááák!!!!
Partneři
Moravák se narodí, dostane dudlík. Jak povyroste, dostane skleničku. A celý život sa jen učí, jak to správně vyměnit.
Partneři
Krátkozraký hasič dvě hodiny hasil zrzavou slečnu.
Partneři
Hasiči z Kocourkova úspěšně uhasili parní lokomotivu.
Partneři
Hasič zachraňuje stařenku z hořícího bytu.
„Zatněte zuby!” křičí, když ji snáší dolů po žebříku.
„Tak to se musíme vrátit nahoru, zůstaly totiž na stole v obýváku.”
Partneři
Starosta na obecním úřadě: „Pepo? Jak se ten mikrofon pouští? Jó, takhle. Dík. Běž to prosím poslechnout ven, jestli to jede. Jede?? Jedna, dva, tři... Jede?? Nešumí to moc?? Ne? Dobře. - OBČANÉ! HOŘÍ.”
Partneři
Nepleťte si to.
Myslíte, že ten chlap. který si v roce 1968 stoupl před bratrský tank, volal: „Za stranu a za lidi!!!!!“? Ale ne ,kříčel : „Zasraný náledí!!!!!“
Partneři
👉 Na hody povídá gazda:
„Husy máme, víno máme… jen muzikanti eště chybjá!“
A babka od plotny zakřičí:
„Muzikanty nepotřebuješ – husy budou kejhat, a ty sa opiješ, aj tak ti to bude znít jak cimbálka!“ 🦆🍷🎶
Partneři
Bavijů sa chlapé v Tupeskej hospodě o víně. Že Jura dostál nejhorší nemoc do vína, hořekuje. Že je všecko pryč a už nic nemá.... „A jaků nemoc, jaků? “ , ptá sa Petr. „Tož Petře“, odvětí Jura, „ SRK, to už nevyženeš, srk....!!!“
Partneři
Ve škole na Žitkovej, Učitelka: „ Pepíčku, řekni básničku! “. Pepíček: „Kůpali sa chlapci z Rajca, měli vodu až po vajca...“. Učitelka: „Ele fuj, Pepíčku, Aničko, teď ty !“. Anička: „Kůpali sa holky z Riči, měli vodu až po pupok! “. Učitelka: „ Ale to sa nerýmuje! “. Anička: „Len dočkajte, paní učitelka, dočkajte, až klesne voda vo Váhu......!!!“
Partneři
V Brně na náměstí pije chlap vodu z místní kašny. Přiběhne k němu Brňák a hned spustí: „Chlap fuj, nechlemté to, je to plné sraček, psi sa tu kůpů, chčijó do toho morgoši a blijó do toho zkalení machři!“ Chlap zvedne hlavu a praví: „Promiňte, co jste říkal? Já vám nerozumím, jsem z Prahy.“ „Nic, nic, chlapče, jen že ta voda je studená, pij pomalu!“
Partneři
V Jurovém vinném sklepě je napsané: Nad alkoholem nikdo nezvítězil, enom Moraváci remízovali.
Partneři
Deník Pražáka ve Znojmě:
Pondělí - piju s Moravákama.
Úterý - skoro jsem umřel.
Středa - zase piju s Moravákama.
Čtvrtek - lituju, že jsem neumřel v úterý...
Partneři
Teti proč máte tu zástěru tak bílou? Chlapče, je v Pervolu vypraná. A Teti, a co ta jupka, krásná, bílá... Taky je v Pervolu vypraná...A co strýc, pomáhal Vám s tím? Ale kde že, to je sviňa ožralá!!!!
Partneři
Znáte odrůdy vína po Hradišsku? Tož bílé, červené, dá sa, nedá sa, dá sa svařit, dá sa Pražákom...
Partneři
Partneři
Najvětší moravský strach? Že sa trnky neurodí.....
|
|
000084
|